8 zasad bezpiecznego opalania

  • Opalaj się stopniowo

Ważne jest, aby po dłuższej przerwie (np. zimowej) w opalaniu dawkować sobie korzystanie z promieni słonecznych. Częstym błędem jest spędzanie wielu godzin na leżaku już przy pierwszym opalaniu. Powinno się zaczynać od kilku minut dziennie w godzinach porannych lub wieczornych, ponieważ wtedy jest mniejsze promieniowanie niż w środku dnia. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się poparzeń słonecznych.

  • Stosowanie kosmetyków z filtrami UV

Części ciała, które są wystawione na promienie słoneczne powinny być odpowiednio zabezpieczone filtrami zarówno chroniącymi przed promieniowaniem UVA (na opakowaniu oznaczone gwiazdkami) jak i UVB (SPF). Zalecane jest stosowanie minimum SPF 15, ale najlepiej jest dostosować filtr do fototypu skóry- im jaśniejsza, tym większy. Filtry powinno się stosować co 2-3 godziny.

  • Przerwy w opalaniu

Zalecany maksymalny czas opalania, którego nie należy przekraczać to 20 minut dla jednej strony ciała. Dzięki przerwom nie narażamy skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV, dzięki czemu ryzyko wystąpienia oparzeń jest mniejsze. Istotne jest robienie przerw w opalaniu również w celu ochłodzenia się i sprawdzenia stanu skóry.

  • Opalanie w nakryciu głowy

Brak ochrony głowy może powodować problemy skórne, ponieważ skóra głowy jest delikatna, jak i szkodliwie wpływać  na włosy. Jednak mogą być o wiele poważniejsze skutki braku nakrycia, takie jak dostanie udaru cieplnego.

  • Nawadnianie organizmu

Bardzo ważne jest regularne picie, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Najlepsza jest woda wzbogacona o elektrolity, które uciekają z organizmu. Najlepiej, aby woda był schłodzona.

  • Odpowiednia pielęgnacja skóry po opalaniu

Po opalaniu warto jest wziąć zimny prysznic, w celu schłodzenia ciała. Należy również zadbać o nawilżenie skóry poprzez różnego rodzaju balsamy, aby pomóc się jej zregenerować. Obecnie na rynku jest wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do nawilżenia skóry po opalaniu.

  • Zwróć uwagę na stosowane leki

Istnieją takie leki, które mogą być fotouczulające. Substancje w nich zawarte mogą powodować większą podatność na działanie promieni słonecznych, co może poskutkować poparzeniami czy wystąpieniem przebarwień. Niektóre z leków całkowicie wykluczają możliwość przebywania na słońcu, dlatego jeśli zażywasz leki sprawdź najpierw czy podczas ich zażywania możesz pozwolić sobie na kąpiele słoneczne.

  • Tego nie stosuj przed opalaniem!

Bezpośrednio przed opalaniem nie powinno się stosować dezodorantów, perfum czy wód toaletowych. Mogą one wchodzić w reakcję ze słońcem, co może doprowadzić do pojawienia się plam lub przebarwień.